Özgür Akın Kimdir ? - Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı

Sosyal Medya kategorisinde yazıldı. 28 defa okundu
Özgür Akın Kimdir ? - Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı

Özgür akın kimdir, nereli, kaç yaşında, eğitim, uzmanlık alanları. Akınrobotics ve Akınsoft kurucusu hakkında bilgiler 

özgür akın kimdirözgür akın kimdir

12 Nisan 1995 yılında AKINSOFT’u kurdu. Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünde Lisans, Endüstri Mühendisliğinde Yüksek Lisans, Fen Bilimleri Enstitüsü Robotik Teknolojisi alanında da doktora eğitimini yaptı. Wolvox ERP E- Business Yazılımı başta olmak üzere, geliştirmiş olduğu ticari ve sektörel 120’yi aşkın program ve sunduğu 7 farklı dil seçeneği ile 36 ülkeye yazılım ihraç ederek AKINSOFT’u Türkiye’nin en büyük yazılım şirketlerinden biri haline getirdi.

2009 yılında AKINSOFT bünyesi altında kurduğu robotik departmanı ile insansı robotlar konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlattı. Türkiye’nin ilk insansı robot prototipi olan iki ayaklı AKINCI serisini, tarım robotları PNCR serisini, servis robotları ADA serisini, hostes serisi Mini ADA’yı ve arazi robotu ARAT serisini geliştirerek bir ilke imza attı. Ayrıca insansı robotların hizmet verdiği Türkiye’nin ilk ve tek robotik kafesi olan Cadde Meram Kafe’yi kurdu. Geliştirmiş olduğu prototiplerin seri üretimi için 2015 yılında temellerini attığı “Dünyanın İlk İnsansı Robot Fabrikası” olan AKINROBOTICS’in 2017 yılında açılışını gerçekleştirerek uluslararası bir başarıya daha imza attı.

Aynı zamanda AKINROBOTICS'in 2009 yılından bu yana robotik teknolojiler alanında kendi bünyesinde gerçekleştirdiği tüm çalışmaların sergileneceği "Dünya’nın İlk İnsansı Robot Müzesi"ni İstanbul'da hizmete açtı.

Üniversiteler, Ticaret ve Sanayi Odaları başta olmak üzere pek çok kurum ve kuruluşta “Ütopyana Dokun” adı ile 100’ü aşkın seminer gerçekleştiren ve aynı zamanda “Ütopyana Dokun” kitabının yazarı olan Dr. Özgür AKIN, 2014 – 2015 eğitim döneminde; Karatay Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak dersler verdi.

Kayak, yelkencilik, dalış, dağcılık gibi doğa sporları başta olmak üzere fotoğrafçılık, şiir yazmak, müzik enstrümanları çalmak, at binme, motor sporları yapmak ve tenis oynamak gibi hobileri olan Dr. AKIN, ayrıca hayvanseverlik yönüyle de tanınmaktadır. Bilim insanı kimliğinin yanında güçlü sosyal kişiliği ile de bilinen Dr. Özgür AKIN, bilime ve insanlığa hizmet hedefiyle çalışmalarına devam etmektedir.