Pasaport Nasıl Çıkartılır ? Gerekli Belgeler Neler ? - 2022

Diğer kategorisinde yazıldı. 30 defa okundu
Pasaport Nasıl Çıkartılır ? Gerekli Belgeler Neler ? - 2022

Pasaport nasıl çıkartılır ? Pasaport için gerekli belgeler neler ? Pasaport çıkarmak için ne yapmak gerekiyor. Pasaport çıkartma işlemleri

Öncelikle bilmeyenler için pasaport nedir diye açıklayacak olursak ; Pasaport, yabancı ülkelere gidecek olanlara yetkili kuruluşça verilen, yabancı ülke yetkililerinin kimlik incelemesinde geçerli olan belgedir. Eğer bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen pasaport çıkarmak istiyorsunuzdur. Peki pasaport nasıl çıkarılır ? Pasaport çıkarmak için hangi belgeler gerekli ?

Pasaport Nasıl Çıkartılır, Hangi Belgeler Gerekir ?

pasaport nasıl çıkarılır

Pasaport çıkartılırken aşağıdaki adımları izlemek gerekir:

  1. Pasaport başvuru formunu doldurun: Pasaport başvuru formunu doldurmak için, pasaport çıkartmak istediğiniz ülkenin pasaport web sitesine gidebilir veya pasaport çıkartılacağınız yere en yakın pasaport ofisine giderek formu orada doldurabilirsiniz. Formda, adınız, soyadınız, doğum tarihiniz, doğum yeriniz, cinsiyetiniz, ev adresiniz, iş adresiniz ve pasaport için gerekli diğer bilgiler gibi bilgileri doldurmanız gerekir.

  2. Gerekli belgeleri toplayın: Pasaport çıkartılırken gerekli olan belgeler arasında; nüfus cüzdanı (veya nüfus kimlik kartı), ikametgah belgesi, resimli kimlik belgesi (sürücü belgesi, ehliyet vb.), doğum belgesi, boşanma veya ölüm belgesi (eşinizle evliyseniz), varsa çocuklarınızın doğum belgeleri, geçerli bir pasaport (eğer varsa) gibi belgeler bulunmaktadır. Bu belgelerin aslı veya noter onaylı örnekleri olması gerekmektedir.

  3. Pasaport fotoğrafı çektirin: Pasaport için bir fotoğraf çektirin. Pasaport fotoğrafı özel bir kurala göre çekilir ve bu fotoğrafın ölçüleri, aydınlatma koşulları ve diğer kurallara uygun olması gerekir. Pasaport fotoğrafını çektireceğiniz yerler arasında fotoğraf stüdyoları, pasaport ofisleri ve bazı bankalar bulunmaktadır.

  4. Pasaport başvurusu yapın: Pasaport başvurusu yapmak için, doldurduğunuz pasaport başvuru formunu, gerekli belgeleri ve pasaport fotoğrafınızı birlikte götürün ve pasaport çıkartılacağınız yere en yakın pasaport ofisine giderek başvurun. Başvurunuzu yaptıktan sonra, pasaport ücretini ödemeniz gerekecektir.